Petrolejka: Retro kouzlo i praktický pomocník do domácnosti

Petrolejka

Historie petrolejky

Petrolejové lampy, jak je známe dnes, se objevily v polovině 19. století. Jejich příchod znamenal revoluci v osvětlení domácností a ulic. Před petrolejkami se lidé spoléhali na svíčky, louče a olejové lampy, které poskytovaly slabé a nekonzistentní světlo. Objev petroleje a jeho destilace umožnily vynález efektivnějšího a čistšího zdroje světla. První komerčně úspěšnou petrolejovou lampu představili lékárníci Ignacy Łukasiewicz a Jan Zeh v roce 1853 v Polsku. Tato lampa, známá jako "lampa Łukasiewiczova", se rychle rozšířila po Evropě a Americe. Petrolejové lampy se staly nepostradatelnou součástí každodenního života, osvětlovaly domácnosti, obchody, továrny a ulice. Jejich popularita trvala až do počátku 20. století, kdy je začaly nahrazovat elektrické žárovky. Přesto i dnes si petrolejové lampy zachovávají své kouzlo a používají se jako dekorativní prvky, záložní zdroje světla a symboly nostalgie.

Princip fungování

Funguje to na principu tepelného čerpadla, které odebírá teplo z okolního vzduchu, vody nebo země a předává ho do topného systému domu. Tepelné čerpadlo využívá chladivo, které mění skupenství a tím i teplotu. Chladivo se v systému neustále pohybuje v uzavřeném okruhu a prochází čtyřmi hlavními fázemi: odpařováním, stlačováním, kondenzací a expanzí. Během odpařování chladivo odebírá teplo z okolí a mění se na páru. Následně je pára stlačována kompresorem, čímž se zvyšuje její teplota. Horká pára poté předává teplo topné vodě v kondenzátoru a mění se zpět na kapalinu. Ochlazená kapalina prochází expanzním ventilem, kde se snižuje její tlak a teplota, a cyklus se opakuje.

Typy petrolejek

Petrolejové lampy se liší konstrukcí a použitým typem knotu. Rozlišujeme dva základní typy: knotové a tlakové.

Knotové petrolejky fungují na principu vzlínání petroleje knotem, který nasává palivo z nádržky. Na konci knotu dochází k hoření. Tyto lampy jsou jednoduché na obsluhu a údržbu. Hodí se spíše pro krátkodobé svícení, například při romantické večeři.

Tlakové petrolejky pracují na principu spalování směsi petrolejových par se vzduchem. Vzduch je do hořáku vháněn pod tlakem, který vytváří pumpa. Díky tomu dosahují tlakové lampy vyšší svítivosti a delší doby svícení. Jsou vhodné pro častější používání, například na chatách nebo při kempování.

Kromě těchto základních typů existují i speciální petrolejky, například bouřkové lampy odolné proti větru nebo závěsné lampy určené k zavěšení na strop.

Údržba a bezpečnost

Pravidelná údržba je klíčová pro bezproblémový a bezpečný chod jakéhokoli zařízení. Před zahájením údržby se vždy ujistěte, že je zařízení odpojeno od zdroje energie. Pravidelně kontrolujte stav kabelů, zda nejsou poškozené. Poškozené kabely mohou způsobit úraz elektrickým proudem. Dbejte na čistotu zařízení a jeho okolí. Prach a nečistoty mohou snižovat jeho výkon a životnost. Pro čištění používejte pouze vhodné prostředky a postupy doporučené výrobcem. Nepoužívejte abrazivní čističe ani rozpouštědla. V případě jakýchkoli nejasností nebo problémů se obraťte na autorizovaný servis.

Petrolejka v domácnosti dnes

Petrolejové lampy, kdysi nezbytná součást každé domácnosti, dnes zažívají renesanci. Už to není jen nouzové světlo při výpadku proudu, ale i stylový doplněk, který dodá interiéru nádech nostalgie a romantiky. Moderní petrolejky jsou designově propracované a bezpečné, takže se nemusíte bát je používat i v běžném provozu.

Na trhu najdete nepřeberné množství tvarů, materiálů a velikostí. Od klasických skleněných lamp s kovovým základem až po moderní designové kousky z keramiky či kovu. Petrolejové lampy se hodí do obývacích pokojů, ložnic i na terasy a balkony. Vytvoří příjemnou atmosféru při romantické večeři, čtení knihy nebo posezení s přáteli.

Při výběru petrolejové lampy dbejte na kvalitu materiálu a zpracování. Důležitý je i typ knotu a velikost nádržky na petrolej. Pro snadnou manipulaci a bezpečnost volte lampy s pevným stojanem a stabilní základnou.

Publikováno: 13. 06. 2024

Kategorie: domácnost

Autor: Evženie Jílková

Tagy: petrolejka | svítilna na petrolej