Popelnice 120l: Která je pro vaši domácnost ta pravá?

Objem a využití

Popelnice o objemu 120 litrů patří mezi nejpoužívanější typy popelnic v domácnostech i firmách. Jejich popularita pramení z optimální kombinace kapacity a skladnosti. Objem 120 litrů dostačuje pro ukládání běžného komunálního odpadu v domácnostech s 2 až 4 členy, a to při frekvenci svozu jednou za týden či dva. V případě firem se pak 120litrové popelnice hodí pro menší kanceláře, provozovny a obchody s nižší produkcí odpadu.

Výběr konkrétního druhu 120litrové popelnice se odvíjí od jejího účelu a způsobu využití. Pro běžný směsný komunální odpad jsou vhodné klasické plastové popelnice s víkem, které zabraňují šíření zápachu a chrání odpad před povětrnostními vlivy. Pro tříděný odpad se pak nabízejí popelnice v různých barvách, které usnadňují identifikaci a správné třídění. K dispozici jsou i speciální typy 120litrových popelnic, například na bioodpad, papír, plasty či sklo. Tyto popelnice mívají specifické vlastnosti, jako jsou otvory pro ventilaci u bioodpadu nebo užší hrdlo pro snadnější vhazování PET lahví.

Při výběru 120litrové popelnice je důležité zohlednit i materiál. Plastové popelnice jsou lehké a odolné vůči poškození, kovové popelnice pak vynikají dlouhou životností a odolností vůči vandalismu. V neposlední řadě je vhodné zvážit i design popelnice, aby ladila s okolním prostředím.

Materiály a odolnost

Popelnice o objemu 120 litrů patří mezi nejpoužívanější typy pro svoz komunálního odpadu. Na trhu je najdeme v mnoha variantách, lišících se materiálem a odolností. Výběr té správné popelnice závisí na individuálních potřebách a typu odpadu, který v ní bude uložen.

Nejčastěji se setkáme s popelnicemi z plastu, konkrétně z polyethylenu (PE) nebo polypropylenu (PP). Tyto materiály se vyznačují nízkou hmotností, snadnou manipulací a odolností vůči korozi a chemikáliím. Plastové popelnice jsou vhodné pro běžný domovní odpad. Jejich odolnost vůči mechanickému poškození je však nižší než u jiných materiálů.

Pro náročnější použití, například ve venkovním prostředí nebo pro ukládání těžšího odpadu, jsou vhodné popelnice z kovu. Nejčastěji se používá pozinkovaná ocel, která je odolná vůči korozi a mechanickému poškození. Kovové popelnice jsou sice těžší než plastové, ale jejich delší životnost a odolnost je předurčují pro použití v náročnějších podmínkách.

Méně obvyklé, ale stále dostupné jsou popelnice z kompozitních materiálů. Ty kombinují výhody plastu a kovu – nízkou hmotnost, odolnost vůči korozi a vysokou mechanickou odolnost.

Kromě materiálu je důležitá i odolnost popelnice vůči UV záření, nízkým teplotám a chemikáliím. Tyto faktory mohou ovlivnit životnost popelnice a její vzhled. Pro venkovní použití je vhodné zvolit popelnici s UV stabilizací, která zabrání blednutí barev a degradaci materiálu.

Při výběru popelnice je důležité zvážit i typ odpadu, který v ní bude uložen. Pro objemný odpad jsou vhodné popelnice s víkem na panty, pro bioodpad pak popelnice s větracími otvory.

Volba správného materiálu a typu popelnice prodlouží její životnost a usnadní manipulaci s odpadem.

Design a praktičnost

Popelnice o objemu 120 litrů se stala standardem pro sběr komunálního odpadu v mnohých domácnostech. Její popularita pramení z kombinace dostatečné kapacity a zároveň snadné manipulace. Na trhu najdeme nepřeberné množství druhů popelnic, které se liší nejen materiálem, ale i designem a praktickými funkcemi.

Základní dělení rozlišuje popelnice plastové a kovové. Plastové popelnice z polypropylenu jsou lehké, odolné vůči korozi a snadno se čistí. Kovové popelnice, obvykle z pozinkovaného plechu, vynikají vysokou odolností proti mechanickému poškození a dlouhou životností. Volba materiálu závisí na individuálních preferencích a nárocích na odolnost.

Důležitým aspektem je víko popelnice. Klasické výklopné víko je jednoduché a cenově dostupné, ale nebrání šíření zápachu a přístupu zvířat. Výhodnější volbou je víko otočné nebo šlapací, které tyto nevýhody eliminuje. Pro větší komfort a hygienu jsou k dispozici i popelnice s bezdotykovým otevíráním.

Při výběru popelnice hraje roli i design. Tradiční zelená barva ustupuje modernějším odstínům, jako je šedá, antracitová nebo hnědá. Popelnice s dekorem dřeva nebo kamene snadno zapadnou do zahradního prostředí. Pro snadnou identifikaci odpadu jsou k dispozici barevné varianty vík nebo samolepky s piktogramy.

Praktické funkce usnadňují manipulaci s popelnicí. Kolečka s brzdou zabrání nechtěnému pohybu, madla usnadní přenášení a integrované úchyty pro uchycení pytle zabrání jeho sklouznutí dovnitř. Pro snadnou údržbu jsou k dispozici i popelnice s vyjímatelnou vnitřní nádobou.

Výběr správné popelnice závisí na mnoha faktorech. Důležité je zvážit nejen objem a materiál, ale i design, funkčnost a celkovou praktičnost. Správně zvolená popelnice usnadní třídění odpadu a zpříjemní každodenní rutinu.

Cena a dostupnost

Cena popelnice o objemu 120 litrů se liší v závislosti na materiálu, z něhož je vyrobena, a na prodejci. Obecně se dá říci, že plastové popelnice jsou levnější než kovové. Ceny plastových popelnic začínají na cca 500 Kč, zatímco za kovovou popelnici zaplatíte minimálně 1000 Kč. Kromě ceny samotné popelnice je potřeba počítat i s případnými náklady na dopravu.

Druh popelnice (na směsný odpad, plasty, papír, bioodpad atd.) obvykle nemá vliv na cenu. Cena se odvíjí spíše od objemu a materiálu. Nicméně některé obce a města poskytují svým obyvatelům barevné popelnice na tříděný odpad zdarma nebo za zvýhodněnou cenu. Informujte se proto u vaší obce, zda a za jakých podmínek můžete získat popelnice na tříděný odpad.

Alternativy k popelnici 120 l

Popelnice o objemu 120 litrů je v českých domácnostech běžným standardem. Co když vám ale nevyhovuje? Možná máte početnější rodinu a potřebujete větší kapacitu, nebo naopak bydlíte sami a 120 litrů je pro vás zbytečně moc. Naštěstí existuje hned několik alternativ.

Pro menší domácnosti nebo pro tříděný odpad se skvěle hodí popelnice o objemu 60 nebo 80 litrů. Jsou skladnější a vejdou se i do menších prostor. Pokud naopak potřebujete více místa, můžete zvolit popelnici o objemu 240 litrů. Ta je vhodná i pro sběr objemnějšího odpadu.

Kromě klasických plastových popelnic existují i další varianty. Kovové popelnice jsou odolnější a lépe odolávají povětrnostním vlivům. Jejich nevýhodou může být vyšší hmotnost. Zajímavou alternativou jsou i popelnice vyrobené z recyklovaného plastu.

Při výběru popelnice je důležité zohlednit i její provedení. Pro snadnou manipulaci jsou vhodné popelnice s kolečky. Pokud máte popelnici umístěnou na svahu, oceníte brzdu, která zabrání jejímu samovolnému pohybu.

Nezapomeňte ani na víko. To by mělo dobře těsnit a bránit šíření zápachu. Praktické jsou popelnice s výklopným víkem, které se otevírá stisknutím nožního pedálu.

Ať už zvolíte jakoukoli variantu, nezapomeňte na to nejdůležitější – třídit odpad a chovat se k životnímu prostředí zodpovědně.

Publikováno: 30. 06. 2024

Kategorie: domácnost

Autor: Zdeněk Fiala

Tagy: popelnice 120 l | druh popelnice