Sklokeramický sporák: Revoluce ve vaší kuchyni?

Sklokeramický Sporák

Výhody sklokeramických sporáků

Sklokeramické sporáky se v posledních letech staly velmi populární volbou do moderních kuchyní a není se čemu divit. Nabízí totiž řadu výhod oproti klasickým plynovým nebo elektrickým sporákům s litinovými plotýnkami.

Především je to jejich elegantní a moderní design, který snadno zapadne do každé kuchyně. Sklokeramická deska je rovná a hladká, což usnadňuje její čištění. Na rozdíl od klasických sporáků se nemusíte složitě dostávat k drobkům a mastnotě mezi plotýnkami.

Sklokeramické sporáky se také mohou pochlubit rychlým ohřevem. Elektrický proud se přeměňuje na teplo přímo v topné zóně, takže nedochází ke ztrátám tepla jako u plynových sporáků. To se projeví nejen na rychlejším vaření, ale i na nižší spotřebě energie.

Ačkoliv je jejich pořizovací cena obvykle vyšší než u klasických sporáků, investice do sklokeramického sporáku se vám v dlouhodobém horizontu vyplatí.

Nevýhody sklokeramických sporáků

Sklokeramické sporáky sice vypadají moderně a elegantně, ale i ony mají své nevýhody. Povrch je náchylnější k poškrábání, obzvlášť od těžkých hrnců nebo při neopatrném posouvání nádobí. Vyvarujte se proto tahání a používejte raději zvedání. Další nevýhodou je riziko prasknutí varné desky, a to ať už vlivem pádu těžkého předmětu, nebo teplotního šoku. I když jsou varné zóny odolné, prudké ochlazení, například politím studenou vodou, by mohlo mít fatální následky. Na rozdíl od plynových sporáků, u sklokeramiky musíte používat speciální nádobí s rovným dnem. Starší hrnce s nerovným dnem nemusí na varné desce fungovat optimálně a zvyšují riziko poškození. Nezapomeňte také, že čištění sklokeramiky vyžaduje speciální prostředky a škrabky. Usazené nečistoty a připáleniny se odstraňují hůře než u plynových sporáků.

Typy sklokeramických sporáků

Sklokeramické sporáky se liší v několika ohledech. Základní dělení je na varné desky se sálavými zónami a indukční varné desky. Sálavé zóny fungují na principu zahřívání topné spirály pod sklem, teplo se pak šíří do hrnce. Jsou levnější, ale méně efektivní. Indukční desky generují teplo přímo v nádobí pomocí elektromagnetického pole. Jsou dražší, ale vaření je rychlejší a úspornější.

Dále se sporáky liší počtem varných zon, od dvou do šesti. Některé modely nabízejí zóny s variabilní velikostí pro různé hrnce. Ovládání je buď dotykové, nebo pomocí knoflíků. Dotykové ovládání je modernější a umožňuje přesnější regulaci teploty.

Volba správného sporáku

Při výběru sporáku hraje roli několik faktorů. Nejdříve se zamyslete nad tím, jaký typ sporáku vám vyhovuje - plynový, elektrický, nebo kombinovaný. Plynové sporáky jsou oblíbené pro rychlé zahřátí a přesnou regulaci teploty. Elektrické sporáky zase bodují snadnou údržbou a rovnoměrným rozložením tepla. Kombinované sporáky kombinují výhody obou typů. Dále zvažte velikost sporáku - počet plotýnek a velikost trouby by měly odpovídat vašim potřebám. Nezapomeňte ani na energetickou náročnost - čím úspornější sporák, tím nižší budou vaše účty za energie. V neposlední řadě věnujte pozornost i designu a funkcím, které sporák nabízí. Moderní sporáky disponují řadou užitečných funkcí, jako je časovač, displej, dětská pojistka a další.

Instalace a údržba

Pro bezproblémový chod a dlouhou životnost je důležité správně produkt nainstalovat a následně provádět pravidelnou údržbu. Vždy se řiďte pokyny výrobce uvedenými v přiloženém návodu. Před zahájením instalace se ujistěte, že máte k dispozici veškeré potřebné nástroje a materiály. Pokud si nejste jisti svými schopnostmi, doporučujeme instalaci svěřit odborníkům. Pravidelná údržba zahrnuje čištění, kontrolu a případnou výměnu opotřebovaných dílů. Frekvence údržby se liší v závislosti na typu produktu a intenzitě jeho používání. Dodržováním těchto jednoduchých pokynů prodloužíte životnost produktu a zajistíte jeho bezproblémový chod.

Bezpečnostní tipy

V dnešní době je důležité dbát na bezpečnost, ať už jste kdekoli. Dodržováním několika jednoduchých tipů můžete minimalizovat riziko, že se stanete obětí trestného činu.

Vždy si buďte vědomi svého okolí a lidí v něm. Pokud se cítíte nepříjemně, důvěřujte své intuici a odejděte. Nenoste s sebou velké množství hotovosti a cennosti ukládejte diskrétně. Při chůzi po ulici se vyhýbejte špatně osvětleným a opuštěným místům, zvláště v noci.

Při používání bankomatu si zakrývejte klávesnici rukou, abyste zabránili odcizení PIN kódu. Nikdy si nenechávejte peněženku nebo mobilní telefon bez dozoru na veřejných místech.

Pokud se stanete obětí trestného činu, nebraňte se násilí. Snažte si zapamtovat co nejvíce detailů o pachateli a ihned kontaktujte policii.

Oblíbené značky a modely

Češi si potrpí na kvalitu a spolehlivost, což se odráží i v jejich preferencích u automobilů. Mezi nejoblíbenější značky dlouhodobě patří Škoda, Volkswagen a Hyundai. Tyto značky si získaly oblibu díky svému poměru ceny a výkonu, dostupnému servisu a široké nabídce modelů.

U Škody jednoznačně vedou modely Octavia a Fabia, které bodují prostorností, spolehlivostí a nízkými provozními náklady. Volkswagen boduje s Golfem a Passatem, které jsou symbolem německé preciznosti a kvality. Hyundai si získal Čechy modely i30 a Tucson, které zaujmou moderním designem, bohatou výbavou a dlouhou zárukou.

Kromě výše zmíněných značek se na českých silnicích objevují i další oblíbené značky jako Toyota, Kia, Ford nebo Renault. Zájem o SUV modely roste, a tak se těší oblibě modely jako Škoda Karoq, Hyundai Tucson nebo Dacia Duster.

Publikováno: 14. 06. 2024

Kategorie: domácnost

Autor: Evženie Jílková

Tagy: sklokeramický sporák | kuchyňské spotřebiče